Comunicat

Referitor la acuzele aduse Primăriei Comunei Satulung, de către domnul Zmicală Mihai, prin invitaţiile la spectacolul din 24 Septembrie, in care afirmă că Primăria Satulung nu a contribuit nici moral, nici financiar la deplasarea Ansamblului „Cununa Chioarului” în turneul din Belgia și Franța, vă aducem la cunoştinţă faptul că aceste informații sunt complet neadevărate, iar domnul Zmicală Mihai, fără să se fi documentat, dezinformează locuitorii comunei, aducând ofensă atat lor, cat si Primăriei Comunei Satulung, Instituţie din care şi dânsul face parte.

Primăria Comunei Satulung precizează următoarele:

Prin Hotărârea nr.187/18.08.2017, Consiliul Județean Maramureș, a aprobat utilizarea din rezerva bugetară constituită la dispoziţia Consiliului Judeţean Maramureş a sumei de 275,35 mii lei pentru diferite acţiuni, conform anexei care face parte integrantă din această hotărâre, din care 15.000 lei au avut destinaţie precisă ca sprijin financiar pentru transportul copiilor din Ansamblul Folcloric de copii „Cununa Chioarului” Satulung, la turneul din Belgia si Franta.

Mai jos este legătura spre pagina cu Hotarârea 187/18.08.2017 de pe site-ul Consiliului Judetean Maramureș,

Mai jos este Anexa la Hotararea Consiliul Județean Maramureș.

HOTĂRÂRE_pentru_aprobarea_contribuţiei_Consiliului_Judeţean
Comunicat-Primaria-Satulung